Bieganie Naturalne – co to jest?

Bieganie naturalne to termin, który budzi sporo wątpliwości, a jednocześnie cieszy się coraz większą popularnością i zainteresowaniem biegaczy. Ty również zastanawiasz się, co to tak naprawdę oznacza? Na pewno będziesz zaskoczony!

Co to jest bieganie naturalne?

Myśląc o naturalnym bieganiu, przychodzą nam do głowy dwie kwestie – bieganie w środowisku naturalnym albo bieganie bez sztucznych wspomagaczy. Tymczasem prawidłowa odpowiedź jest zupełnie inna – nie chodzi o miejsce, lecz o sposób biegania jak najbardziej zbliżony do tego, który jest naturalny dla naszej anatomii. W bieganiu naturalnym chodzi o przetaczanie stopy po podłożu tak, jak robimy to w trakcie biegania na bosaka!

Skąd ten pomysł?

Chociaż często wydaje nam się, że nie musimy uczyć się biegać, tak naprawdę właściwa technika biegu dla wielu amatorów joggingu wciąż jest tajemnicą. W rzeczywistości ruch stopy jest nam narzucany przez… konstrukcję butów do biegania. Ta w większości marek jest tworzona z myślą o odciążaniu stawów i kręgosłupa przez dobrą amortyzację. Okazuje się jednak, że nie dla każdego taki profil buta będzie najlepszy. A na rynku coraz głośniej robi się o minimalistycznych butach do biegania, czyli tych przeznaczonych właśnie do biegania naturalnego. Taka forma aktywności to powrót do tego, co dla nas nomen omen naturalne, ale jakie dodatkowe korzyści możesz zyskać z biegania naturalnego?

Bieganie naturalne – korzyści

Chociaż zmiana trybu biegania na naturalny wydaje się prawdziwą rewolucją, niektóre badania naukowe udowadniają, że taka forma ruchu może mieć zbawienny wpływ na zapobieganie i leczenie kontuzji. Cały sens tego rodzaju aktywności skupia się na technice biegu naturalnego, która wykorzystuje do lądowania przodostopie lub śródstopie, zamiast pięty (jak w tradycyjnych butach do biegania), co ma przyczyniać się do zmniejszania ryzyka złamań zmęczeniowych czy bólów piszczeli. Warto jednak pamiętać, że tak diametralna zmiana może też przynieść dokładnie odwrotny skutek. Jeśli do tej pory biegałeś w zwykłych butach biegowych, przerzucenie się na te minimalistyczne, których podeszwa jest praktycznie niewidoczna, będzie bardzo ryzykowne. Chcesz spróbować? Zrób to pod okiem kogoś doświadczonego w temacie, a jeśli sam to z mniejszym natężeniem i prędkością.

0 Comments

Leave a Comment