Bieganie w lesie – jak reagować na spotkanie z dzikim zwierzęciem?

Las to znakomite miejsce dla biegaczy. Leśne szlaki oferują znacznie czystsze od miejskiego powietrze oraz warunki terenowe, w których możemy wykonać rozmaite rodzaje treningów biegowych. Musimy tylko pamiętać, że las jest domem wielu dzikich zwierząt, które mogą być niebezpieczne, gdy poczują się zagrożone podczas kontaktu z człowiekiem. Przed rozpoczęciem biegania w lesie dobrze jest wiedzieć, jak zachowywać się w czasie spotkania z dzikim zwierzęciem.

Dzikie zwierzęta na trasie biegacza

Spotkanie w lesie sarny, lisa czy nawet dzika nie powinno nikogo dziwić, bowiem jest to naturalne środowisko takich zwierząt. Oczywiście nie oznacza to, że wybierając się do lasu, na każdym kroku będziemy spotykać dzikie zwierzęta, które przecież żyją z dala od człowieka i zazwyczaj poruszają się z dala od często wykorzystywanych prze ludzi ścieżek. Co najważniejsze, my boimy się dzikich zwierząt, ale one także boją się nas. Kontakt z dzikim zwierzęciem wcale więc nie oznacza stuprocentowego ataku. Zwierzęta atakują najczęściej, gdy poczują się zagrożone. Dlatego najlepiej nie zbliżać się do nich. Nie możemy też wpadać w panikę ani reagować w sposób agresywny. W ten sposób możemy rozdrażnić lub wystraszyć zwierzę, które poczuje się zmuszone do obrony.

Największe niebezpieczeństwo stanowią dla nas zwierzęta chore na wściekliznę, aczkolwiek na szczęście prawdopodobieństwo spotkania takiego osobnika jest naprawdę mało. A przed tym minimalnym ryzykiem warto zabezpieczyć się niezbędną dozą ostrożności. W końcu bieganie w mieście również wiąże się z wieloma zagrożeniami, jeśli nie zachowamy odpowiedniej uwagi. Może nas zaatakować niedopilnowany przez właściciela pies lub potrącić samochód. Zdrowy rozsądek jest wskazany, jednak nie popadajmy w paranoję.

Spotkanie z dzikim zwierzęciem – jak reagować?

Wspominaliśmy już, że w trakcie spotkania dzikiego zwierzęcia na swojej drodze przede wszystkim powinniśmy zachować spokój i nie wpadać w panikę, choć z wiadomych przyczyny sytuacja może być dla nas bardzo stresująca. Nie możemy podchodzić do zwierzęcia, dokarmiać go ani w żaden sposób prowokować. Wiele osób boi się biegać w lesie ze względu na dziki. Trzeba jednak przypomnieć, że zwierzęta te prowadzą głównie nocny tryb życia. Biegając w lesie w środku dnia możemy mieć świadomość, że prawdopodobieństwo spotkania dzika nie jest wysokie.

Jeszcze raz musimy przestrzec przed dokarmianiem dzikich zwierząt, gdyż jest to fundamentalna sprawa w tym temacie. Ludzie nie zdają sobie często sprawy, że przez dokarmianie zwierzęta zatracają one swoje naturalne lęki przed ludźmi, w wyniku czego coraz mniej obawiają się kontaktu z nimi. Dokarmianie to nie tylko kwestia obopólnego bezpieczeństwa. Raczej mało kto zna dietę każdego dzikiego mieszkańca lasu. Ingerowanie w ich jadłospis może im tylko zaszkodzić.

Bieganie w lesie – jak uniknąć spotkania z dzikim zwierzęciem?

Dzikie zwierzęta nie lubią kontaktów z ludźmi, zatem dobra wiadomość jest taka, że to one będą starały się nie wejść nam w drogę. Nie oznacza to jednak, że możemy zapomnieć o ostrożności. Pisaliśmy już o tym, że dziki prowadzą nocny tryb życia, dlatego powinniśmy nie wprowadzać do swojego planu treningowego biegania w lesie wieczorem lub nocą. Bieganie w lesie po zmroku jest kiepskim pomysłem również ze względu na słabą widoczność i wiele przeszkód, takich jak konary drzew, połamane gałęzie i kamienie. Nierówny teren na leśnych szlakach zwiększa ryzyko upadków i wiążących się z nimi bolesnych kontuzji. Ryzyko spotkania dzikiego zwierzęcia w lesie możemy też zmniejszyć, jeśli będziemy biegać na wyznaczonych dla ludzi szlakach. Lepiej nie zapuszczać się w bardziej dzikie i rzadziej użytkowane obszary lasu, bowiem tam częściej możemy spotkać zwierzęta, które w takich rejonach nie spodziewają się ludzkiej aktywności. Zbaczanie z wyznaczonych ścieżek wiąże się z większym niebezpieczeństwem dla nas i zwierząt. Początkujący biegacze leśni mogą zasięgnąć rady bardziej doświadczonych sportowców, trenujących regularnie w lesie. W ten sposób rozwiejemy wszelkie swoje wątpliwości.

 

0 Comments

Leave a Comment