18 października, 2021
Bieganie w lesie – na co uważać?

Bieganie w lesie to ogrom zalet, takich jak czyste powietrze, naturalna amortyzacja i kontakt z naturą. Jednak wybierając taki rodzaj treningów musimy zdawać sobie sprawę, że czeka nas coś zgoła odmiennego w porównaniu z bieganiem w mieście. Udając się na leśne szlaki warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, takich jak odpowiednie wyposażenie i świadomość ewentualnych zagrożeń, jakie czyhają na nas w królestwie drzew i zwierząt.

Dzikie zwierzęta

Las to dom dla wielu gatunków zwierząt, mniej lub bardziej groźnych dla człowieka. W trakcie leśnej przebieżki na swojej drodze możemy spotkać sarnę, wiewiórkę, lisa, dzika czy nawet wilka. Dzikie zwierzęta stanowią największe zagrożenie spośród wszystkich, które mogą nas spotkać w lesie. Przede wszystkim musimy pamiętać, że las jest domem tych zwierząt, a nie naszym, dlatego postarajmy się nie zakłócać naturalnego porządku w miejscu naszego treningu. W czasie spotkania z dzikim zwierzęciem najlepszym, co możemy zrobić, jest zachowanie spokoju. Wpadanie w panikę lub agresywne zachowania z naszej strony mogą rozdrażnić lub wystraszyć zwierzę, które jest gotowe nas zaatakować, jeśli poczuje się zagrożone.

Kleszcze

W lesie sporym zagrożenie dla człowieka stanowią kleszcze, która są nosicielami wielu groźnych chorób. W czasie treningu pamiętajmy więc o odpowiednim stroju. W sportowej stylizacji do biegania w lesie na pewno warto uwzględnić czapkę z daszkiem. Po powrocie do domu należy wziąć kąpiel i wyprać swój strój. Warto też pamiętać, by obejrzeć całe swoje ciało, by sprawdzić, czy przypadkiem nie ukrył się gdzieś na nim niepożądany i niebezpieczny gość.

Orientacja w terenie

Las w wielu obszarach może wydawać się nam taki sam, więc jeśli nie jesteśmy mistrzami orientacji w terenie, podczas treningu możemy się zgubić. W trakcie leśnych treningów należy zachować szczególną ostrożność i najlepiej trzymać się wyznaczonych szlaków, dzięki którym z łatwością znajdziemy drogę powrotną do domu lub inną trasę, która zaprowadzi nas do cywilizacji. Warto uzupełnić swój sportowy ekwipunek o urządzenie z GPS-em, które pomoże nam w każdej chwili sprawdzić swoją lokalizację. Równie dobrze sprawdzi się bardziej tradycyjne rozwiązanie, czyli kompas.

Nawierzchnia

Na leśnych szlakach znajduje się mnóstwo nierówności i przeszkód w postaci konarów drzew, kamieni czy połamanych gałęzi. Dzięki temu zyskujemy ciekawą trasę treningową, która pozwala na przeprowadzenie efektywnego treningu i sprawdzenie swoich umiejętności. Tak ciekawych doświadczeń na pewno nie zdobędziemy podczas biegania w przestrzeni miejskiej. Te utrudnienia mają zarówno zalety, jak i wady. Takie warunki treningu sprawiają, że możemy łatwo się potknąć, doprowadzając do bolesnych urazów, takich jak skręcenie kostki czy złamanie nogi. Dlatego po raz kolejny trzeba podkreślić, że las to przyjazne dla biegacza miejsce, pod warunkiem, że wykażemy się niezbędną dozą ostrożności. W lesie najlepiej biegać w specjalistycznym obuwiu przeznaczonym do biegów terenowych. Takie buty mają odpowiednią konstrukcję, w której spore znaczenie ma gruba i przyczepna do podłoża podeszwa z dość agresywnym bieżnikiem. Tego rodzaju obuwie bez problemu kupimy w każdym sklepie oferującym sprzęt sportowy. Na rynku znajdziemy multum różnorodnych modeli od wielu producentów, wobec czego z łatwością zakupimy buty dopasowane do naszych potrzeb, oczekiwań oraz możliwości finansowych.

Brak zasięgu w telefonie

Zabranie ze sobą na trening smartfona jest świetnym pomysłem, gdyż dzisiejsze urządzenia pozwalają nie tylko wykonywać połączenia, ale również dają możliwość korzystania z GPS-a i szeregu przydatnych aplikacji. Musimy być jednak przygotowani na to, że w pewnych miejscach stracimy zasięg w telefonie. Chcąc zadbać o swoje bezpieczeństwo, przed wyjściem poinformujmy bliskich o naszych treningowych planach i wskażmy im lokalizację, gdzie zamierzamy biegać. Dla lepszej sposobności określenia swojej lokalizacji możemy wyposażyć się w kompas, który okaże się niezawodny w przypadku utraty zasięgu w telefonie.

 

0 Komentarzy

Napisz komentarz