18 sierpnia, 2022
Buty do biegania i ich wpływ na osiągane rezultaty

Nie od dziś wiadomo, że odpowiedni dobór obuwia biegowego ma ogromne znaczenie. Mówi się o tym, że dobre buty do biegania są niezbędne do tego, by biegać bezpiecznie. Ale czy obuwie ma wpływ na osiągane rezultaty? Zdecydowanie tak! Sprawdź, jak porządne buty do biegania mogą wpłynąć na Twoją efektywność!

Komfort biegu = efektywny trening

Po pierwsze odpowiednio dobrane buty biegowe są znacznie wygodniejsze od tych, które nie są dedykowane biegaczom. W obuwiu z pianką w podeszwie, z cholewką z przewiewnych materiałów odczujesz komfort, o jakim nie marzyłeś. Stopa będzie wentylowana nawet w trakcie intensywnego biegu. A wszelkie nierówności i wstrząsy zostaną pochłonięte przez system amortyzacji. Nie będziesz też mieć problemów z trakcją nawet na śliskiej czy nierównej nawierzchni. Wszystko to składa się na uczucie wygody, o jakim przy bieganiu w nieodpowiednich butach nie ma mowy. Jak przekłada się to na efektywność biegu? Wygodne buty pozwalają trenować dłużej, często z większą intensywnością, a co za tym idzie – spalamy większą ilość kalorii i efektywnie budujemy mięśnie. Komfort biegu zapewniony przez odpowiednio dobrane buty to bardziej skuteczny trening!

Biegaj szybciej w odpowiednich butach!

Poprawa komfortu ma ogromne znaczenie, bo może wydłużyć nasz trening czy zwiększyć jego intensywność, ale jakie korzyści poza spalaniem większej ilości tkanki tłuszczowej, może zyskać biegacz? Przede wszystkim większe prędkości biegu! Dobre buty do biegania mają porządne systemy amortyzacji, często oparte na piance o bardzo dużej sprężystości. Niektóre modele wręcz dodają energii przy odbiciu od podłoża, a to przekłada się na możliwość rozwijania większych prędkości. Jeśli lubisz biegać szybko albo uwielbiasz trening interwałowy, to porządne buty do biegania są Twoim must have!

Poprawna technika biegu

Jeszcze jedną korzyścią płynącą z biegania we właściwym obuwiu jest możliwość zachowania poprawnej techniki biegu. Choć wydaje się to oczywiste, tak naprawdę w płaskich trampkach czy butach sportowych bez amortyzacji czy ze sztywną cholewką bieganie w poprawny sposób jest mocno utrudnione. Z kolei w odpowiednio dobranych butach do biegania Twoja stopa jest wspierana na każdym kroku. Większość modeli jest oparta na podeszwie idealnie wyprofilowanej do anatomicznego kształtu stopy, dzięki czemu możemy naturalnie przetaczać ją po podłożu, również tym twardym, na przykład asfalcie czy bieżni. Co z kolei daje bieganie z zachowaniem poprawnej techniki? Po pierwsze bezkontuzyjność. Po drugie – większą efektywność. Biegając dobrze technicznie, jesteś szybszy, bardziej dynamiczny i możesz osiągać znakomite rezultaty!

Fakt, że buty do biegania są niezbędnym elementem wyposażenia biegacza, jest nam dobrze znany, ale dopiero w obliczu korzyści, jakie mogą wyniknąć z biegania w odpowiednim obuwiu, zaczynamy się przekonywać do zakupu. Dlaczego warto? Bo bieganie w dobrym obuwiu biegowym poprawia dynamikę, szybkość, intensywność i długość treningu, a co za tym idzie – przekłada się na efekty takie, jak szybsze spalanie tłuszczu i budowanie mięśni! Inwestycja w buty do biegania Nike czy innych znanych firm, daje gwarancję, że w nasyzm obuwiu wykorzystane zostały sprawdzone i testowane od lat technologie.

1 Komentarz

Anonim 2 września 2020 at 17:05

Buty są bardzo ważne przy rozpoczynaniu przygody z bieganiem 🙂 Świetny artykuł <3

Napisz komentarz