Pronacja, supinacja. Jak sprawdzić typ swojej stopy?

Choć rodzajów aktywności fizycznej jest bardzo dużo, to tylko jedna w ostatnim czasie stała się niemal naszym polskim sportem narodowym. O jaki sport chodzi? Oczywiście o bieganie, które zdecydowanie nie może narzekać na brak zainteresowania, co doskonale zresztą widać dosłownie na każdym kroku. Polacy pokochali bycie w ruchu!

Jeżeli Ty również chcesz dołączyć do grona osób ogarniętych sportową pasją, która może się pochwalić bardzo korzystnym wpływem na zdrowie oraz ogólne samopoczucie, to nasz dzisiejszy artykuł skierowany jest właśnie do Ciebie. W tym wpisie zdradzimy Ci bowiem jak sprawdzić typ posiadanej stopy, co znacznie ułatwi Ci wybór odpowiednich butów do biegania. Gotowi… do biegowej nauki… START!

Rodzaje stopy biegacza – czy znasz je wszystkie?

Pronacja

Mianem tym określa się sytuację, gdy podczas biegu dochodzi do nadmiernego wychylenia wewnętrznego stawu skokowego w stosunku do piszczela. Buty dedykowane do tego rodzaju stóp chronią więc je przed nadmiernym nawracaniem, a dzięki zastosowaniu specjalnych wstawek stabilizujących umieszczonych w wewnętrznej części butów dodatkowo zwiększają wygodę podczas biegu. Tutaj warto także zaopatrzyć się we wkładki ortopedyczne, które złagodzą pronację.

Źle dobrane buty do biegania dla ”pronatorów” mogą prowadzić do powstawania bólu stawów skokowych, bioder, więzadeł pobocznych, stawów kolanowych, a nawet bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa, tak więc wszelkie niepokojące sygnały nie powinny być przez Ciebie bagatelizowane, a wkładka pronująca powinna się znaleźć na Twojej liście zakupów wraz z butami.

Supinacja

Kolejnym typem stopy są stopy supinujące, a więc takie, które można najłatwiej poznać po tym, że przy stawianiu kroków zauważa się zbyt duże odchylenie stawu skokowego na zewnątrz w stosunku do piszczela. Posiadacze tego rodzaju stóp są znacznie bardziej narażeni na bolesne i dotkliwe w skutkach skręcenia stawu skokowego oraz zmniejszone naturalne tłumienie wstrząsów, dlatego dobór właściwych butów do biegania jest tutaj absolutną koniecznością.

W tym przypadku zalecanym rozwiązaniem są biegówki z dużą amortyzacją (zwłaszcza w przypadku cięższych osób) oraz solidna stabilizacją.

Stopa neutralna

Podczas biegu posiadacze tego rodzaju stóp równomiernie rozprowadzają ciężar od pięt aż po same palce, a ich stopy odznaczają się standardowo zbudowanym podbiciem. Mając na uwadze, że stopy neutralne niejako naturalnie amortyzują siłę uderzenia, zaleca się by podczas biegu kostki odchylały się lekko do środka, ponieważ ruch ten minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji.

Jak określić swój typ stopy? To prostsze niż myślisz!

Zastanawiasz się czy posiadasz stopę pronującą, suponującą, czy też może stopę neutralną? Jeśli wahasz się do której z nich jest CI najbliżej, to za pomocą tego, prostego sposobu rozwiejesz wszelkie swoje wątpliwości.

Wystarczy, że sięgniesz po kawałek gazety (na której zmieści się cała Twoja stopa), zamoczysz w wodzie stopy,  a następnie ”odbijesz” je na powierzchni. W zależności od wyglądu otrzymanego odcisku będziesz miał świadomość tego, że Twoja stopy są supinujące, pronujące lub też uniwersalne. W alternatywnej wersji mokry odcisk możesz zostawić np. na ciemnej posadzce lub innej powierzchni, która nie będzie przekłamywać otrzymanego obrazu.

Wolisz żeby tą kwestią zajęli się profesjonaliści? Udaj się do sklepu oferującego profesjonalne obuwie do biegania i poproś o pomoc zatrudnionych tam specjalistów, którzy za pomocą nowoczesnych urządzeń oraz zaawansowanych technologii w dosłownie kilka sekund będą  w stanie prawidłowo określić Twój typ stopy, co znacznie ułatwi dobór i zakup właściwych butów do biegania, w których pokonasz niejedną trasę.

0 Komentarzy

Napisz komentarz