15 stycznia, 2021
Trening na łonie natury – bieganie po łąkach

Wielu biegaczy coraz chętniej decyduje się na przeniesienie treningów z przestrzeni miejskiej na łono natury. Spory wpływ na to mają kampanie reklamowe, które mówią o szkodliwości powietrza w dużych miastach, szczególnie w określonych regionach naszego kraju. Bieganie po łąkach oferuje możliwość korzystania z czystszego powietrza oraz bliskość natury, dzięki czemu możemy zadbać o swoje zdrowie, wykonać efektywny trening i jednocześnie zrelaksować się. Jeśli nigdy dotychczas nie trenowałeś na łące, w niniejszym artykule postaramy się przybliżyć ci zalety takiego rozwiązania.

W ucieczce przed szkodliwym powietrzem

Jak najczęstszy kontakt z naturą może mieć zbawienny wpływ na nasz organizm, ponieważ w ten sposób rzadziej będziemy mieli styczność ze szkodliwym powietrzem, którego nie brakuje w dużych miastach. Smog działa na nas tak samo jak bierne palenie, które od wielu lat jest powszechnie krytykowane. Zanieczyszczone powietrze to niebezpieczne zagrożenie, które każdego roku doprowadza do przedwczesnej śmierci kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Regularnie trenujesz bieganie i zdrowie znajduje się najwyżej na liście twoich priorytetów? Jeśli dotychczas biegałeś tylko po miejskim podłożu, poważnie zastanów się na wdrożeniem do swojego planu treningowego biegania na łonie natury. Treningi na łące zapewniają szereg zalet, których nie uświadczymy w czasie uprawiania swojej ulubionej dyscypliny sportowej w mieście.

Czystsze powietrze twoim przyjacielem

Powietrze na łące jest o wiele czystsze niż to w mieście, zwłaszcza jeśli w pobliżu znajdują się drzewa, które usuwają szkodliwe substancje z powietrza. Sam fakt, że biegamy na łące oddalonej od miasta, powoduje, że możemy być spokojniejsi o swoje zdrowie.

Naturalna amortyzacja na łące

W mieście biega się głównie po asfalcie i innych utwardzanych nawierzchniach. Regularny trening na takim podłożu prowadzi do znacznego obciążenia kości i stawów, a to prowadzi do bolesnych urazów i kontuzji, przez które możemy narazić się na konieczność długotrwałej rehabilitacji i wykluczenie z treningów na wiele miesięcy. Do urazów możemy doprowadzić zwłaszcza, jeśli nie dysponujemy profesjonalnym obuwiem biegowym, dostosowanym do utwardzanych nawierzchni i wyposażonym w innowacyjne systemy amortyzacji. Po łące biegamy na miękkim podłożu, więc zyskujemy naturalną absorpcję wstrząsów. W ten sposób znacznie lepiej jesteśmy w stanie zadbać o swoje mięśnie, stawy i kości.

Z daleka od miejskiego zgiełku

Dla wielu biegaczy ogromną zaletą treningu na łące jest możliwość oderwania się od miejskiej rzeczywistości, w której króluje pośpiech i zgiełk. Jeżeli lubisz kontakt z przyrodą, zastanów się nad porzuceniem treningów w mieście i zacznij biegać po łąkach. W ten sposób uchronisz się przed nadmiernymi dawkami smogu, zadbasz o swoje stawy i kości oraz zbliżysz się do natury.

Jak trenować na łące?

Na łące możemy wykonywać różne rodzaju treningu biegowego. Jeśli wybierzemy lokalizację na terenie pagórkowatym bez problemu potrenujemy tak zwane fartleki, które polegają głównie na zabawie prędkością i rytmem biegu. Określony odcinek musimy pokonać w kilku seriach, pamiętając o uwzględnieniu w treningu takich ćwiczeń jak podbiegi, zbiegi czy zeskoki. Nierzadko na łące będziemy mogli wykonać o wiele efektywniejszy trening niż w przypadku biegania w przestrzeni miejskiej. Czyste powietrze, naturalna amortyzacja, szeroka gama możliwości w kwestii planowania ćwiczeń, kontakt z naturą i odpoczynek od miejskiego zgiełku – czy można chcieć czegoś więcej, by móc zaliczyć trening do udanych i satysfakcjonujących?

Bieganie po łąkach – o czym pamiętać?

Jak w przypadku każdego treningu biegowego musimy pamiętać o odpowiednim stroju i ekwipunku na trening. W słoneczne dni na łące raczej nie uświadczymy cienia, dlatego ważnym elementem wyposażenia biegacza w tym przypadku będzie czapka z daszkiem, dzięki której zyskuje się ochronę przed słońcem. Przed wyjściem z domu nie możemy zapomnieć też o butelce z wodą. Prawidłowe nawodnienie organizmu w dzień treningowy ma kluczowe znaczenie.

 

 

0 Komentarzy

Napisz komentarz