25 listopada, 2020
Znakomita forma od stóp do głów

Bieganie na łonie natury to ogrom korzyści dla ciała i ducha. Korzystanie z aktywności fizycznej w takich miejscach jak lasy, parki i łąki zbliża nas do natury, a w dodatku umożliwia nam przeprowadzanie efektywnego treningu z dala od miejskiego zgiełku. Dla wszystkich fanów biegania w otoczeniu zieleni przygotowaliśmy garść porad, jak poprawić swoją formę, by cieszyć się coraz lepszymi wynikami sportowymi.

Jak poprawić formę? Dieta i trening naturalnego biegacza

10% – na tyle cukrów prostych możesz sobie pozwolić w codziennej diecie, jeśli chcesz zadbać o odpowiednią formą. Oczywiście pamiętaj, że cukier musimy spożywać z właściwych produktów, takich jak batoniki węglowodanowe czy napoje izotoniczne.

Uzupełnij swoje przedtreningowe menu zieloną herbatą. Ten zbawienny dla organizmu napój dobrze jest wypić ok. 30 minut przed rozpoczęciem treningu. Zielona herbata jest pomocna w spalaniu tkanki tłuszczowej.

Pamiętaj, by w twoim jadłospisie nie zabrakło jajek, które stanowią znakomite źródło tłuszczów nienasyconych, luteiny, choliny oraz witaminy K.

W diecie biegacza powinna znaleźć się dynia, która w naturalny sposób przyspiesza proces regeneracji organizmu po intensywnym treningu oraz sprzyja budowaniu odporności. To specyficzne warzywo, kojarzące się głównie z Halloween, zawiera moc witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, pozytywnie wpływających na funkcjonowanie organizmu.

Imbir i inne warzywa

Jeśli chcesz osiągnąć znakomitą formę od stóp do głów, korzystaj z imbiru, który o nawet 25% jest w stanie zmniejszyć odczuwanie stanów zapalnych i bólu mięśni po bardzo intensywnym treningu. Imbir z powodzeniem możemy wykorzystywać jako przyprawę do codziennych potraw. Co ciekawe, podobnymi właściwościami charakteryzuje się też sok z kiszonej kapusty.

Warto spożywać produkty o niskim indeksie glikemicznym. W ten sposób zapewnimy sobie energię na dłużej, tym samym poprawiając wydajność treningu.

W jadłospisie biegacza warto uwzględnić też rukolę, która jest niskokaloryczna, a kubek tej cennej dla organizmu rośliny spełnia ok. 28% zapotrzebowania naszego organizmu na witaminę K. W dodatku rukola zwiera witaminę A i C oraz wapń i kwas foliowy.

Korzystaj z zalet naturalnych izotoników, które można przygotować na bazie glukozy, fruktozy, wody i naturalnych soków owocowych.

Opracuj swój własny system motywacji. Może to być na przykład punktacja za każdy trening. Założyłeś, że przebiegniesz danego dnia 10 km w określonym czasie na konkretnym odcinku leśnym? Wynagrodź swój wysiłek wynikiem 10/10. Jeśli nie udało ci się spełnić swoich początkowych założeń odnośnie danego treningu, wstaw sobie zero punktów. W ten sposób bardziej zmotywujesz się do realizowania ściśle określonych celów i będziesz mieć więcej chęci do poprawy formy.

Bolą cię mięśnie po treningu? Nie łykaj ibuprofenu. Liczne badania naukowe wykazują, że środek ten wcale nie pomaga na dolegliwości bólowe po intensywnym wysiłku fizycznym

0 Komentarzy

Napisz komentarz